Home > Biegunka u dziecka > Biegunka u dziecka. Co robić?

Biegunka u dziecka. Co robić?

Biegunka u dziecka

Nikt nie lubi, kiedy coś odrywa go od codziennych obowiązków. Szczególnie niekomfortowymi sytuacjami są te, które wiążą się z nieregularnymi wizytami w toalecie. Częste wypróżnianie powoduje u nas poczucie dyskomfortu, ale i wydłuża czas powrotu do normalności. Każdy dorosły wie, że w trakcie leczenia musi być przygotowany na zmianę swoich przyzwyczajeń. Dużo trudniej natomiast wytłumaczyć dziecku, że musi zmienić nawyki postępowania podczas biegunki.

Maluchowi ciężko zrozumieć, że gdy dopada go rozwolnienie, musi na przykład zrezygnować z ulubionych słodyczy. Częste wizyty w toalecie psują też dziecku zabawę, co niekorzystnie wpływa na jego samopoczucie.

Kiedy możemy mówić o biegunce u dziecka?

Jeżeli dziecko będzie musiało wypróżniać się częściej niż 3 razy dziennie, może to oznaczać, że jego układ pokarmowy nie działa prawidłowo. Jeżeli do tego dziecko skarży się, że jego stolec jest rzadki, jest to sygnał dla rodzica, by zaczął działać prewencyjnie. Objawami, które mogą towarzyszyć biegunce, są np. ból brzucha, gorączka i wymioty. Ten ostatni objaw jest sygnałem, że sytuacja jest poważna i niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

Przyczyny biegunki

W naszym otoczeniu jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do biegunki u dziecka. Pierwszym z nich jest nieodpowiednia higiena rąk. Małe dzieci często podczas zabawy na dworze chwytają za przedmioty, na których mogą znajdować się bakterie. Jeśli nie umyje rąk po zabawie, bakterie mają przestrzeń do rozwoju, co może doprowadzić do biegunki u dziecka. Kolejnym czynnikiem jest jedzenie. Zdarza się, że dziecko zajęte zabawą ze swoimi rówieśnikami, zamiast wrócić do domu na posiłek, zje owoc z przydrożnego drzewa lub napije się wody z niepewnego źródła. Nieumyte owoce oraz woda z nieznanego ujścia mogą zawierać w sobie bakterie, powodujące zatrucie pokarmowe. Kolejnym czynnikiem, który może powodować pojawienie się biegunki u dziecka, są antybiotyki. Ich zbyt długie przyjmowanie wpływa na układ pokarmowy. Szczególnie narażona jest flora bateryjna jelit.

 

Co na biegunkę u dziecka?

Aby pozornie niegroźna biegunka u dziecka nie stworzyła realnego zagrożenia dla zdrowia malucha, trzeba dostosować tryb życia do aktualnej sytuacji, w jakiej znajdzie się organizm. Po pierwsze, najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie osoby z biegunką. Zbilansowana ilość wody w organizmie wspiera transport składników odżywczych. Po drugie, rodzice powinni przygotowywać odpowiednie posiłki stosując dietę lekkostrawną. Dobrze, by były one małe i podawane regularnie. Stosowanie odpowiedniej diety, w początkowej fazie biegunki można wspomóc organizm specjalnymi lekami na rozwolnienie, jak na przykład Smecta.

Biegunka u dziecka

Działanie Smecty

Smecta pomaga chronić układ pokarmowy. Zawarty w leku diosmektyt w reakcji ze śluzem znajdującym się w żołądku i jelitach oraz w reakcji z glikoproteinami działa osłaniająco na błony jelit,  co pozwala ochronić je przed uszkodzeniami. Jednym z problemów, jakie są związane z biegunką u dzieci, jest sposób podania leku. Często maluchy nie chcą pić roztworów, które mają gorzki smak.

W przypadku Smecty, lek posiada słodki waniliowo-pomarańczowy smak, co ułatwia podanie go dziecku. Kolejnym udogodnieniem jest to, że Smecta jest proszkiem i można dodawać ją do potraw.  Jest to rozwiązanie dla wszystkich dzieci, które niezależnie od smaku leku, nie lubią zażywać lekarstw. Odpowiednie wymieszanie na przykład z bulionem warzywnym sprawi, że maluch zażyje lek, który nie traci swoich właściwości.

Podczas zażywania leków ogólnodostępnych w aptekach trzeba pamiętać, że powinno się je stosować doraźnie. Ulotka Smecta dołączona do opakowania zawiera wszystkie niezbędne informacje.

4 komentarze do wpisu “Biegunka u dziecka. Co robić?

  1. Poradźcie mi proszę, bo sama nie wiem co mam robić.
    Biegunka nie ustępuje, córka ma gorączkę, wymiotowała.
    Co powinnam jej podać? Proszę o szybką odp.!!!!

  2. Jeśli objawy nie ustępują, skonsultuj się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad i diagnostykę. Ostra lub przedłużająca się biegunka o mocnym nasileniu może być szkodliwa dla Twojego dziecka. Nie lekceważ jej.

  3. Cóż… mogę tylko potwierdzić to, co tutaj piszą. Próbowałam zaradzić domowymi metodami. Przez 2 dni było tylko gorzej. Kiedy poszłam z synem do lekarza, to od razy dostałam skierowanie do szpitala. Siedzieliśmy tam kilka dni. To była masakra. Nie odkładajcie podawania leków dzieciom!

    1. Na każdego działają inne sposoby, ale zawsze warto sięgnąć po sprawdzony i stosowany od wielu lat, który będzie wsparciem w walce z przyczynami biegunki i pomoże w regeneracji organizmu. Dziecko powinno mieć jak najszybciej podany lek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.