Home > Biegunka u dziecka > Biegunka u niemowlaka – objawy. Jak leczyć?

Biegunka u niemowlaka – objawy. Jak leczyć?

Narodziny dziecka to jeden z najważniejszych i najszczęśliwszych momentów w życiu rodzinnym. Uwaga skupia się na maluchu i następuje mobilizacja, by zapewnić mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Rodzice bacznie obserwują każdy ruch i gest noworodka, aby w razie potrzeby zareagować jak najszybciej. Jednym z elementów codzienności z małym dzieckiem, który powinien być z uwagą śledzony jest wypróżnianie oraz wygląd stolca. Jego nieprawidłowe cechy mogą wiązać się z pewnymi dolegliwościami, a tym samym być sygnałem dla rodziców dziecka, że powinni niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Jak rozpoznać biegunkę?

Pierwszą cechą, która może pomóc rodzicom w weryfikacji stanu zdrowia niemowlaka jest masa stolca. Zdrowe dziecko w ciągu 24 godzin nie powinno wydalić go więcej niż 10 gram na każdy posiadany kilogram masy ciała. Mniej może oznaczać zatwardzenie, natomiast więcej biegunkę u noworodka.

Należy zwrócić uwagę także na konsystencję stolca, pamiętając jednak przy tym, że istotny wpływ na nią oraz na kolor kupy u niemowlaka ma to, co zostanie mu podane do jedzenia. Dlatego każda kupa u dziecka może mieć delikatnie zmienioną barwę, być odrobinę rzadsza lub gęstsza.

Kolejnym symptomem, na który rodzic powinien zwrócić uwagę jest częstotliwość oddawania stolca przez noworodka. W dużej mierze może być ona uzależniona od sposobu, w jaki jest karmione. Standardowa częstotliwość, z jaką powinien się wypróżniać, to nie więcej niż 3 stolce w ciągu 24 godzin. Każde odstępstwo może świadczyć o rozwolnieniu u dziecka. Kluczowym pytaniem staje się „jak leczyć biegunkę u dziecka?”.

Obowiązkowym działaniem w sytuacji, gdy podejrzewamy biegunkę u noworodka jest podawanie dużej ilości płynów, co pozwoli uniknąć niebezpiecznego odwodnienia.

Pamiętajmy, że biegunki u noworodka nie wolno lekceważyć, właśnie ze względu na duże ryzyko groźnego dla jego zdrowia odwodnienia. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który powie, jak zatrzymać biegunkę u dziecka.

Biegunka u noworodka objawy towarzyszące

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy wraz z biegunką pojawiają się kolejne dolegliwości. Wśród nich można wymienić między innymi: gorączkę, ból brzucha, wymioty czy odmowę picia i jedzenia. Jest to kolejny sygnał, że stan zdrowia dziecka powinien być natychmiast zweryfikowany przez lekarza. Kolejną sytuacją, w której powinniśmy natychmiast skontaktować się z pediatrą jest krew w kupie, która może oznaczać problemy z układem pokarmowym.

Biegunka u noworodka co robić?

Wybierając lek na biegunkę dla dziecka należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy mogą go stosować nawet małe dzieci. Najlepiej sięgnąć po lek zawierający naturalne składniki. Przykładem jest glinka o nazwie diosmektyt, ochraniająca jelita i cały układ pokarmowy. Wirusy wywołujące biegunkę uszkadzają błonę śluzową wyścielającą ściany jelita, a diosmektyt pokrywając śluz i wchodząc w interakcje z nim poprawia jego jakość i zwiększa żywotność. Pomaga także w regeneracji powstałych w wyniku biegunki mikrouszkodzeń w ścianie jelita. Lekiem na biegunkę zawierającym diosmektyt jest obecna od dawna na rynku Smecta, którą można podawać maluchom już od pierwszych miesięcy życia.

U małych dzieci częstą przyczyną biegunek są rotawirusy. W walce z dolegliwościami należy wyeliminować właśnie ich źródło. Diosmektyt wiąże wirusy i nie wchłaniając się w organizmie, wraz z nimi jest usuwany.

Trzeba też pamiętać, że gdy pojawi się biegunka u noworodka ważne jest, by dziecko miało często zmieniane pieluszki, aby uniknąć odparzeń na skórze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.