Home > Sposoby na biegunkę > Domowe sposoby na biegunkę – sprawdź co wybrać w walce z biegunką

Domowe sposoby na biegunkę – sprawdź co wybrać w walce z biegunką

Nikt z nas nie lubi, kiedy nagle musimy zmieniać plany i rezygnować z tego, co mieliśmy lub chcieliśmy zrobić. Niestety często jest to całkowicie od nas niezależne i niezwiązane z naszymi działaniami – zostajemy postawieni przed faktem.

Jednym z czynników, które potrafią całkowicie zmienić nasze plany, jest choroba. Silne bóle, gorączka, katar czy dolegliwości żołądkowe, mogą doprowadzić do tego, że będziemy rozkojarzeni, pozbawieni sił, a nasza wydajność w pracy znacznie się zmniejszy. Dolegliwością, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie jest też biegunka. Możemy o niej mówić, gdy wypróżniamy się częściej niż 3 razy dziennie, a stolce mają luźną konsystencję. Są to sygnały, że powinniśmy rozpocząć działania, które pozwolą zmniejszyć objawy, a tym samym zniwelować ryzyko pojawienia się biegunki przewlekłej.

Biegunka zwykle pojawia się nagle i w najmniej oczekiwanym momencie. Bywa, że zmusza nas do pozostania w domu i wtedy, zanim nadejdzie pomoc w postaci specjalistycznych środków z apteki, musimy poratować się tym, co mamy pod ręką. Na szczęście zapasy kuchenne mogą w tej sytuacji okazać się zbawienne i stanowić sposób na biegunkę.

Domowe sposoby na biegunkę – sprawdź co wybrać w walce z biegunką, gastroekspert

Domowe sposoby na rozwolnienie

W walce z nieprawidłowym wypróżnianiem możemy sięgnąć po kakao, np. w postaci gorzkiej czekolady o dużej jego zawartości.

Ma ono właściwości zapierające, więc może awaryjnie pomóc. Należy jednak pamiętać, że nadmierne jego spożywanie może niekorzystnie wpłynąć na nasz organizm.

Kolejnym produktem z kuchni, po który można sięgnąć jest mąka ziemniaczana, a konkretniej wykonany z niej kisiel. Ma on właściwości osłaniające żołądek, a więc złagodzi biegunkę.

Możemy sięgnąć po różne napary ziołowe, np. z kolendry, pierwiosnka, siemienia lnianego czy koniczyny polnej.

Zalecane jest za to ograniczenie picia kawy, gdyż pobudza ona perystaltykę jelit, które podczas biegunki i tak są mocno obciążone.

Biegunka – co jeść?

Podczas biegunki powinniśmy postawić na lekkostrawną dietę, tak aby dodatkowo nie podrażniać układu trawiennego. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z jedzenia, ponieważ organizm potrzebuje sił do walki z chorobą. Produktami, które zaleca się jeść podczas biegunki są ryż i kleiki ryżowe, gotowana skrobia znajdująca się między innymi w ziemniakach i makaronie oraz gotowane mięso. Można sięgnąć także po gotowaną marchewkę i banany.

Mając biegunkę trzeba również pamiętać o spożywaniu dużej ilości wody, co uchroni organizm przed odwodnieniem, które może mieć szczególnie niebezpieczne konsekwencje.

Naturalne substancje

Biegunka to dolegliwość, której nie można lekceważyć. W wielu przypadkach należy wybrać się do lekarza, który pomoże nam zdiagnozować przyczyny dolegliwości. Sami również możemy wspomóc nasz organizm w walce z chorobą. Musimy mieć świadomość, że biegunka to duże obciążenie dla naszego układu pokarmowego. Bakterie i wirusy, które powodują dolegliwości, wpływają na nasze jelita powodując ich uszkodzenia. Dla powrotu do zdrowia konieczne jest zatem wyeliminowanie przyczyn biegunki.

Pomocna będzie np. substancja czynna o nazwie diosmektyt obecna w preparatach na biegunkę (np. SmectaGo), która wiąże wirusy, toksyny oraz bakterie, i wraz z nimi jest usuwana z organizmu. Dodatkowo wspiera regenerację jelit, a także pozytywnie wpływa na wyścielający jelita śluz, który stanowi naturalną barierę. Diosmektyt w interakcji z nim zwiększa jego spójność i lepkosprężystość. SmectaGo jest wyrobem medycznym, po który warto sięgnąć natychmiast, jak tylko poczujemy niepokojące symptomy i zbliżającą się biegunkę, np. wiercenie w brzuchu oraz ból. Takie prewencyjne zachowanie może złagodzić jej objawy lub zawczasu usunąć obecne w jelitach bakterie, wirusy i toksyny, nie dopuszczając tym samym do rozwolnienia. Preparat przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci powyżej 8 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.